Bocce Üniversiteli Oldu!

Bocce Üniversiteli Oldu!

Bocce ülkemizde ilk kez bir üniversitenin ders müfredatına girdi. Kırıkkale Üniversitesi'nde 2007-2008 öğretim yılından başlamak üzere, üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda bulunan Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreas

Bocce; ülkemizde ilk kez bir üniversitenin ders müfredatına girdi. Kırıkkale Üniversitesi'nde 2007-2008 öğretim yılından başlamak üzere, üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda bulunan Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinin ders müfredatına eklenen bocce branşına, öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Aynı zamanda boccenin disiplinlerinden Petank'da milli takım antrenörlüğü yapan Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi Alper Cavit Kabakçı, öğrencilere bocce sporunu öğretiyor. Derslere ilginin kendisini son derece memnun ettiğini belirten Kabakçı, "Üniversitemizde, boccenin belirli bir altyapısı vardı. Çok sayıda milli sporcu öğrencimiz var. Rektörümüz sayın Ahmet Murat Çakmak'ın desteği ve teşvikiyle bocce liglerinin play-off müsabakalarına ev sahipliği de yaptık. Böylelikle tüm öğrenci ve öğretim elemanlarımız bocceyi yakından tanıma fırsatı bulmuş oldu" dedi.

Kabakçı, üniversite rektörü ve yüksekokul müdürünün aktif sporun içinden gelmesinin kendileri için önemli bir avantaj olduğunu belirterek, bocce ile ilgili her türlü talebe olumlu yanıt aldığını belirtti. Kırıkkale Üniversitesi'ni ziyaret eden Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen de, Kırıkkale Üniversitesi'nin önemli bir ilke imza attığını ifade ederek, "Federasyon olarak bocceyi başta okullar olmak üzere birçok kuruma sokmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada üniversitelerle ilgili önemli tanıtımlar ve görüşmeler yaptık. Kırıkkale Üniversitesi ise en baştan beri bocceye sahip çıkmıştı. Rektörümüzün sağlamış olduğu bu desteği yüksekokul idaremiz ders açarak taçlandırmış oldu" dedi.


Dersten bir görünüm


Kırıkkale Üniversitesi'nin bocce branşında ilk ders açan üniversite olarak spor tarihine geçtiğini belirten Türkmen, bu adımın diğer üniversitelere örnek olduğunu vurguladı. Derse katılan öğrenciler ise bocce sporundan keyif aldıklarını ve bu branşta yaş, cinsiyet, engel sınırı olmaksızın herkese uygun oyunların bulunduğunu belirttiler.

799381 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği