Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu 18 Ekim 2004 tarihli MDK kararı ile kurulmuştur. Daha önce uzun yıllar Herkes İçin Spor, Beyzbol, Avcılık ve Atıcılık gibi federasyonların bünyesinde etkinliklerini sürdürmüş olan Bocce Bowling ve Dart sporları bu tarihten itibaren bir çatı altında toplanarak yeni bir federasyon olması kararlaştırılmıştır.

24 Mart 2005 tarihinde yapılan seçimde MDK üyelerinin tümünün oylarını alan Ahmet Recep TEKCAN federasyon başkanı olmuştur. 22 Ocak 2006 tarihinde ise federasyon 26057 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kanunla özerkleşmiştir.

Türkiye’nin çeşitli illerindeki bowling salonlarında yılda iki etap olarak liglerin düzenlendiği bowling branşında , lig sonu sıralamalarına göre belirli sıralamada yer alan sporcular , Türkiye Kupası, Federasyon Kupası, T.B.M.M Kupası ve Süper Kupa’da yarışma hakkı elde etmektedirler. Lisanslı bowling sporcuları, bu şampiyonalar ve bunların yanı sıra, ,Federasyon onaylı OPEN turnuvalarda yarışmakta ve yarıştıkları tüm turnuvalardan elde ettikleri Sıralama Puanı ile yıl sonunda Sıralama Listesini oluşturmaktadırlar.Bu liste içerisinde belirli sıralamaya giren sporcular ise Milli Takım Seçmelerine katılmakta ve seçilen sporcular ülkemizi Uluslar arası Şampiyonalarda temsil etmektedirler.

Bowling Branşı Asbaşkanlığı görevini Serdar ARSLAN yürütmekte olup, Milli Takım Antrenörlüğü görevlerini Recep ÇINAR ve Adem GÜRAN yürütmektedir.

Bowling Branşı faaliyetini yürüten alt kurullar ise aşağıdadır.

TEKNİK KURUL: MERKEZ HAKEM KURULU: