Dart'ta Tarihi Başarı

Dart'ta Tarihi Başarı

Milliler, 16-21 Haziran tarihleri arasında Hırvatistan'da yapılan Avrupa Dart Şampiyonasında, 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz kazandı.

16-21 Haziran tarihleri arasında Hırvatistan'ın Porec kentinde yapılan Avrupa Dart Şampiyonasına, kazandığı 2 altın, 1 gümüş ve 1 bronz madalya ile Türk Milli Takımı damgasını vurdu.

Avrupa Şampiyonasında genç erkekler kategorisinde şampiyonayı namağlup tamamlayan Mustafa Hanefi Çelebi ilk altın madalyaya ulaştı. Çelebi, finalde bir önceki yıl kaybettiği Rus Rakibi Maxim'i 2-0 geçerek rövanşı da almış oldu. Oldukça formda olan genç sporcumuz, büyükler kategorisinde de ilk 5 turu galibiyetle tamamlarken, daha sonra Alman ve Hırvat rakiplerine 2-1 kaybederek şampiyonayı 7. sırada tamamladı ve dikkatleri çekmeyi başardı.

Şampiyonada diğer altın madalyayı ise Yıldız Kızlarda yarışan Emine Dursun elde etti. Dursun, elemelerde mağlup ettiği Rus rakibine finalde 2-1 kaybedince, rakibiyle ikinci kez karşılaştı. Bu karşılaşmada 2-0 kazanan milli sporcumuz ülkemize ikinci altın madalyayı kazandırdı. Aynı kategoride yarışan bir diğer sporcumuz Eda Nur çağlar ise bronz madalya elde etti.

Şampiyonada ülkemizi genç kızlarda temsil eden Sema Kalmaz ise gümüş madalya kazandı. Sporcumuz eleme turlarında mağlup ettiği Rus rakibi karşısında finalde 2 kere kaybedince şampiyonluğu kaybetti.

Şampiyona öncesinde oynanan Açık Turnuvalarda ise, Genç Milli Takım Rusya'nın ardından ikinci olurken, genç erkeklerde Mustafa Hanefi Çelebi altın, Mertcan Türkyılmaz bronz, genç kızlarda Sema Kalmaz gümüş, yıldız kızlarda ise Emine Dursun gümüş, Zeynep Yorulmaz bronz madalya kazandı.

Şampiyona sonuçlarını değerlendiren Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen, "Dart'ta bugüne kadar ki en iyi sonucumuzu elde ettik. İlk kez genç erkekler kategorisinde altın madalya kazandık. İlk kez 2 altın madalyayı bir arada kazandık. Şampiyonanın en dikkat çeken takımı olduk" dedi. Türkmen, altyapı yatırımlarının sonuç verdiğini görmekten memnuniyet duyduğunu da dile getirerek, "Tüm ülkeler adeta bize gıpta ediyor. Genç sporcularımızın yakaladığı yüksek performans çizgisiyle Uluslararası Dart camiasının takdirini toplamayı başarmış durumdayız. Şimdi aynı başarıyı Avusturya'da yapılacak olan çelik uçlu Dart Avrupa Şampiyonasında tekrarlamayı hedefliyoruz" diye sözlerini tamamladı.


5078 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği