Dünya Bayanlar Petank Şampiyonası Samsun'da

Dünya Bayanlar Petank Şampiyonası Samsun'da

Dünya Petank Federasyonu Başkanı Azema, Ankara ve Samsun'da yaptığı görüşmelerin ardından Dünya Şampiyonasının Samsun'da yapılması kararını verdi.

Dünya Petank Federasyonu Başkanı Azema, Ankara ve Samsun'da yaptığı görüşmelerin ardından Dünya Şampiyonasının Samsun'da yapılması kararını verdi.


İlk gün GSGM'de görüşmeler yapıldı 


28 Temmuz akşamı Ankara'ya gelen Dünya Petank Federasyonu (FIPJP) Başkanı Claude Azema, ülkemizde 2 günlük yoğun bir görüşme trafiği yaşadı. 29 Temmuz Salı günü Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Babacan'ı ziyaret eden Azema, ülkemizde yapılacak bayanlar dünya petank şampiyonasının önemini anlatırken, "Dünyanın 4 kıtasından sporcular bu vesileyle Türkiye'yi tanıma fırsatı bulacaklar" dedi. Azema, ayırıca Türk Federasyonunun Dünya Petank ailesinde çok yeni bir üye olmasına rağmen çok kısa sürede önemli işlere imza attığından her türlü takdiri hakettiğini vurguladı.  


Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Babacan ise Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonunun en başarılı federasyonlardan birisi olduğunu belirterek, "Uluslararası organizasyonlara büyük önem veriyoruz. Federasyonumuz bu konuda da başarılı çalışmalar yapıyor. Spor teşkilatı olarak Dünya Şampiyonası için gerekli desteği sağlayacağız" dedi.  Görüşmeye federasyon başkanı Ahmet Recep Tekcan, başkan vekili Dr. Mutlu Türkmen ve GSGM Sağlık Dairesi Başkanı Sultan Seyhan da katıldılar.


Görüşmenin ardından Gençlik ve Spor Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Babacan, Claude Azema'ya ziyaret anısına bir plaket ve federasyon bayrağı hediye etti.


  


İkinci gün ziyaretler Samsun'da devam etti


Claude Azema, Mutlu Türkmen, milli sporcu Akife Ercelep ve Sultan Seyhan'dan oluşan heyet 30 Temmuz Çarşamba günü Samsun'a giderek bir dizi ziyarette bulundular. Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Altunsoy ve Samsun il temsilcisi Bülent Şener'in de hazır bulunduğu ziyaretlerin ilkinde, heyet Samsun Vali Vekili Ramazan Aksoy'u makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Claude Azema, "Türkiye'de 2007 yılında Avrupa Petank Bayanlar Şampiyonası Ankara'da yapıldı. Türkiye, petankta Avrupa başkenti olduğunu geçen yıl gösterdi. Bu sene de dünya şampiyonasına petank olarak Samsun ili dünya başkenti olma yolundadır. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin şampiyonayı en iyi şekilde yapacağına eminim" dedi.


Çin'de yapılması planlanan 2008 Dünya Bayanlar Petank Şampiyonası'nın Çin'deki son gelişmelerden dolayı iptal edildiğini dile getiren Mutlu Türkmen, yürüttükleri yoğun kulisler neticesinde, 2007 Avrupa Petank Bayanlar Şampiyonasında göstermiş oldukları başarının esas alınarak şampiyonanın Türkiye'de yapılmasının kararlaştırıldığını ve tüm dünya ülkelerine duyurulduğunu ifade etti.


Şampiyona kapsamında Samsun'a 50'den fazla ülke takımının geleceğini belirten Vali Vekili Ramazan Aksoy, "Atatürk'ün şehri Samsun'un marka yolculuğunda böyle şampiyonanın ilimizde yapılmasından dolayı mutluyuz" şeklinde konuştu.

Çok sayıda basın mensubunun yakından izlediği görüşmelerin sonunda, Petank oyun stili katılan basın mensuplarına gösterildi. Renkli ve hareketli kişiliğiyle dikkat çeken Azema, eline fotoğraf makinesini alarak gazetecileri çekti. Ardından, Vali Vekili Aksoy, Federasyon Başkanı Claude Azema'ya Samsun'un simgesi olan Atatürk heykelini takdim etti.


Azema Petank'ı uygulamalı tanıttı 


İkinci görüşme Büyükşehir Belediyesinde


Heyetin Samsun'daki ikinci durağı ise Samsun Büyükşehir Belediyesi oldu. Burada büyükşehir belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile biraraya gelen heyet mensupları, başkandan şampiyona için her türlü destek sözü aldılar. Şampiyonanın yapılacağı Doğu Park içerisindeki alan ile ilgili teknik düzenlemelere dair detaylı bilgi alan belediye başkanı Yılmaz, "Samsun için çok önemli bir organizasyon. Gerekli çalışmayı yapacağız." dedi. Yılmaz, Bocce branşını yıllar öncesinden tanıdığını da anlatarak, bu branşta bir gün Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapma olanağı yakalamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Federasyon başkan vekili Mutlu Türkmen, Petankın tam bir park - bahçe sporu olduğunu belirterek, yapılan park düzenlemelerinin içerisinde Petanka da yer ayırılması halinde, Samsunlular arasında oyunun hızlı bir biçimde yaygınlaşacağını ifade etti. Türkmen, Petank-Bocce gibi oyunların Türklerin ve Anadolu tarihinin bir parçası da olduğunun altını çizerek, "Adı Bocce olmayan ama aynı mantıkla oynadığımız yüzlerce oyuna sahibiz. Bu nedenle bu oyunu ülkemizde kolaylıkla yaygınlaştırabiliriz" dedi. Ziyaret sonunda Türkmen, belediye başkanı Yılmaz'a teşekkür ederek federasyon flaması takdim etti.


 


Heyetin üçüncü durağı İl Özel İdare oldu


Büyükşehir belediyesinde yapılan görüşmelerin ardından heyet, Samsun İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil'i ziyaret etti. Ziyarette genel sekreter Karanfil, Samsun iliyle ilgili coğrafi ve ticari bilgiler verirken, Samsun'un bu önemli organizasyonu kaldırma kapasitesine sahip olduğunu vurguladı. Samsun'un aynı zamanda bir marka yulculuğu projesi yürüttüğünü de anlatan Karanfil, "Bu çerçevede şampiyonanın da ülkemizde yapılması bizim için daha önemli hale geliyor. Bu öneme binaen gereken her türlü maddi ve manevi desteği sağlayacağız." dedi.


Ziyaretin sonunda genel sekreter Karanfil, Azema'ya ille ilgli çeşitli tanıtıcı broşür, film ve hediyeler takdim ederken; Mutlu Türkmen de kendisine teşekkür ederek, federasyon flaması sundu.


 


Milli Eğitim Müdürlüğü Ziyareti


Yoğun geçen görüşmelerin bir sonraki durağı ise Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü oldu. Görüşmede il müdürü Nevzat İspirli ile bir araya gelen heyet, şampiyona öncesinde ve sonrasında okullarda geniş çaplı bir Petank seferberliği başlatılması hususunda destek sözü aldılar.


İl Müdürü Nevzat İspirli, okullarda yapılacak her türlü pozitif etkinliğe açık olduklarının altını çizerek, "Milli Eğitim sistemimiz yıllarca öğretimi esas aldı. Bunun sonunda gençlerimizi olumsuz davranışlara gitmekten alıkoyamadık. Artık eğitimi ön planda tutuyoruz. Bu amaçla her türlü olumlu etkinliğe destek olmak isteriz" dedi. İspirli, özellikle YİBO okullarında hızlı biçimde Petank çalışmaları başlatılması hususunda bir an önce harekete geçeceklerini sözlerine ekledi.


Görüşmenin sonunda İspirli, Azema'ya Samsun'a özgü çeşitli hediyeler takdim etti.


 
 


Doğu Park'ta incelemeler


Görüşmelerin ardından heyet Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasının yapılacağı Doğu Park alanı içerisinde küçük bir gezi yaparak, şampiyonanın yapılacağı alanı incelediler. Alanı çok beğendini dile getiren Azema, "Sporcular müsabaka aralarında parkın sunduğu bir çok olanaktan istifade etme şansı bulabilecekler" dedi.


Heyet günün sonunda Alaçam ilçesine geçerek, burada Alaçam Kaymakamı Mustafa Masatlı ve Bocce antrenörleri ile bir araya geldi. Federasyon Danışma kurulu üyesi de olan Masatlı, özellikle ilçelerde Boccenin çok yaygın olduğunu belirterek, yapılan çalışmalardan övgüyle bahsetti. Görüşmeye çok sayıda Bocce antrenörü katıldı.


İki gün süren yoğun görüşme trafiğinin ardından ülkemizden oldukça olumlu izlenimlerle ayrılan Dünya Petank Federasyonu Başkanı Claude Azema, şampiyonanın hemen öncesinde Eylül ayı sonunda ülkemizde, Samsun'da bir de uluslararası antrenör kursu açılması konusunda söz verdi.


Doğu Parkta incelemeler Alaçam kaymakamı Masatlı'yı ziyaret 

620246 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • SPOR TOTO

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği