Türk Sporu önemli bir ismini kaybetti; Yaşar Sevim vefat etti

Türk Sporu önemli bir ismini kaybetti; Yaşar Sevim vefat etti

Türk sporu, bir değerini daha kaybetti. Değişik spor dallarında T

Türk sporu, bir değerini daha kaybetti. Değişik spor dallarında Türk sporuna büyük hizmetler veren Prof. Dr. Yaşar Sevim vefat etti.


Gazi Üniversitesi Spor Salonunda bugün (Pazartesi) akşam üzeri spor yaparken kalp krizi geçiren Sevim, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı.


10 Haziran 1948'de Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde doğan Sevim, Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. 1970-1974 yılları arasında Almanya Köln Yüksek Spor Okulunda (Deustche Sporthochschule Köln) hentbol, basketbol, voleybol ve futbol üzerinde ihtisas yapan Yaşar Sevim, 1974-1996 yılları arasında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisinde ile Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. Yüksek öğrenimdeki çalışma süresinde yurt dışı ve yurt içi spor dergilerinde 100'ün üzerinde inceleme, yazı, makale ve spor konusunda 24 adet kitabı yayınlanan Sevim, Almanya ve Türkiye'de basketbol, hentbol ve futbol oynadı ve ayrıca atletizm yaptı. Basketbolda milli sporcu da olan Sevim, 1976 yılında Hentbol Federasyonu'nun kuruculuğunu ve ilk federasyon başkanlığını yaptı. Hentbol Federasyonu'nun kurulmasından sonra yıllarca Milli Takımlar Teknik Direktörlüğünü de yürüten Sevim, 2001 yılında Türkiye'nin en büyük spor ödülü olan ''Türk Sporuna Hizmet Ödülü''ne layık görüldü.


Yaşar Sevim, son olarak Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanlığı yapmaktaydı.


Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu adına, merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına ise sabır ve metanet diliyoruz. Mekanı cennet olsun!

511106 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği