Türkiye Petank Şampiyonası Rekor Katılımla Yalova'da Yapıldı

Türkiye Petank Şampiyonası Rekor Katılımla Yalova'da Yapıldı

Türkiye Petank Şampiyonası, rekor katılımla Yalova'da gerçekleştirildi. Şampiyonaya Bursa ekipleri damgasını vurdu.

23-25 Mayıs tarihleri arasında Yalova'da gerçekleştirilen Türkiye Petank Şampiyonasına 300'e yakın sporcu katılırken, şampiyona federasyon faaliyetleri arasında katılımcı sayısı açısından bir rekora ulaştı. Karnaval havasında geçen şampiyonada 10 yaşından 70 yaşına kadar değişik yaş gruplarında sporcular başarıyla yarıştılar.


Yıldız, gençler ve büyükler kategorilerinde yapılan yarışmalarda sadece büyüklerde bayan - erkek ayrı kategori oluşturuldu. Yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde teke-tek yarışmalar yapılırken, gençler ve büyüklerde ilave olarak üçlü takım yarışmaları da düzenlendi. Şampiyonada ayrıca bayan ve erkek 2 kategoride Altın Nokta oyunu da oynandı.


Sahadan genel görünüm


Bursa ekiplerinin üstünlüğü 


İlk kez bu kadar büyük bir katılımla gerçekleştirilen ve bir çok diğer ilke imza atılan şampiyonada, Bursa'lı sporcular hem teklerde hem de takımlarda madalyalara ambargo koydular. Ancak Bursa'lı sporcular aynı başarılarını Altın Nokta oyununda sürdüremediler. 9 kategoride gerçekleştirilen şampiyonada, Bursa 5 şampiyonluk elde ederken, 2 gümüş ve 4 de bronz madalya kazandı. Şampiyonada İzmir 2 kategoride altın madalyaya ulaşırken, ev sahibi Yalova ve Bartın illeri ise birer altın madalya elde ederek başarılı iller arasına isimlerini yazdırdılar.


Altın Noktada sürpriz rekor!


24 Mayıs günü yapılan Altın  Nokta elemelerinde yarışan ev sahibi sporcu Nihat Yılmaz önemli bir sürprize imza atarak, 31 olan Türkiye rekorunu 35 sayıya yükseltti. Rekor çıtasını oldukça yükselten Yılmaz, ertesi gün final müsabakalarında aynı başarıya ulaşamayınca, daha önce rekor kıran bir çok diğer sporcu gibi ilk 3 dışında kaldı. İki tur yapılan Altın Nokta oyununda ilk turda ilk 8'e girmeyi başaran oyuncular üst tura geçerken, ikinci turda sporcuların sıralaması belirlendi. Altın Nokta oyununda ilk kez ilk 2 hedefte sayı alamayan sporcular elendiler. Böylelikle erkeklerde 135, bayanlarda 82 sporcunun yer aldığı Altın Noktada çok sayıda sporcu ilk turda puan alamayarak elenmekten kurtulamadı.


Altın Nokta Rekorunu kıran Nihat Yılmaz Özel sporcuya özel ödül


Petank ailesinde yeni iller


Türkiye Petank Şampiyonası ile birlikte Konya, Yozgat ve Ordu illeri de ilk kez federasyon faaliyetine katıldılar. Konya adına yarışan Olcay Fidan tek erkeklerde zorlu rakiplerini geride bırakarak final grubuna kadar gelmeyi başardı. Fidan, şampiyonayı ikinci sırada tamamlayan Mertcan Nergis karşısında son elde sayı bulamayarak ilk 4 içerisine girme şansını yitirdi. Cezaevlerinde yapılan antrenör yetiştirme kursuna katılarak Petank ile kısa süre önce tanışan Yozgat bölgesi sporcusu Adnan Bayar da ilk 8'e girerek büyük bir sürprize imza attı. tek erkeklerde bir diğer sürpriz ise Balıkesir'i temsil eden Mehmet Nalçaiyi'nin ilk 4'e girmeyi başarması oldu.   


Federasyonumuzun yıldızlar kategorisinde ilk şampiyonası


Türkiye Petank Şampiyonası'nda bir diğer ilk ise Yıldızlar kategorisinde yapılan yarışmaydı. Yıldızlar kategorisinde 43 sporcu başarıyla yarıştı.  Federasyonumuzun her hangi bir branşında daha önce Yıldızlar kategorisinde bir yarışma düzenlenmemişti. Bu kategoride özellikle ev sahibi Yalova, Bursa, İzmir ve Samsun bölgesi sporcuları başarıyla yarıştılar. Genç sporcuların üst düzey performansı Türk Petankı için de ümit verici bir fotograf ortaya koydu.


Bayanlarda Gülçin Yaratılmış farkı


Bayanlar kategorisinde büyük bir başarı elde eden Milli sporcu Gülçin Yaratılmış, hem teklerde hem de takımlarda altın madalyanın sahibi oldu.  Tek bayanlar finalinde bir diğer milli sporcu Nefise Kahraman'ı geçen Yaratılmış, üçlü takımlarda da ekibini şampiyonluğa taşımayı başardı, ancak Altın Noktada final grubuna kalmasına rağmen finalde başarılı olamayarak ilk 3 dışında kaldı. Bayanlar Altın Noktada ev sahibi Yalova'lı sporcu Sinem Gül sürpriz yaparak altın madalyaya sahip oldu. Erkeklerde de rekora sahip olan Yalova'lı sporcular, ayrıca Fatih Olcaş ile de gümüş madalyaya ulaştılar.


Altin Nokta Erkekler ilk 3 Altın Nokta Bayanlar ilk 3


Tören ve kapanış kokteyli


Şampiyonanın ardından Sporium tesislerinde madalya töreni ve kapanış kokteyli yapıldı. Törende yurtdışında bulunan belediye başkanı Barbaros Biniciooğlu'na iletilmek üzere federasyon başkan vekili Dr. Mutlu Türkmen tarafından teşekkür plaketi sunuldu. Törende dereceye giren sporculara ödüllerini Türkmen ve federasyon genel koordinatörü Taner Bozkuş birlikte takdim ettiler. Törende bir de konuşma yapan Türkmen, şampiyonanın gerçekleşmesinde katkı sağlayan Yalova Belediyesine teşekkür ederken, 2008 Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasının da büyük ihtimalle Türkiye'de gerçekleşeceğine dair müjde verdi.


Genç takımlarda ilk 3


Şampiyonada dereceyle giren sporcu ve takımlar:FERDİ


Yıldızlar


 


1.Doğukan DAĞOĞLU (Bursa)


2. Aykan ÇOKÇALIŞKAN (Yalova)


3. Nihat KORKMAZ (Samsun)


 


Gençler


 


1.Merve ÖZTÜRK (İzmir)


2.Anılcan Hami ASLANTÜRK (Bartın)


3. Emirhan VARLI (Bursa)


 


Büyük Erkekler


 


1.Yılmaz GÜZELOCAK (Bursa)


2.Mertcan NERGİS (Ankara)


3.Ramis YILMAZ (Bursa)


 


Büyük Bayanlar


 


1.Gülçin YARATILMIŞ (Bursa)


2.Nefise KAHRAMAN (Bursa)


3.Gözde ÇANKAYA (Ankara)


 


 ÜÇLÜ TAKIMLAR

Gençler


1.İzmir Konak


2.Samsun B


3.Bursa Toki


 


Büyük Erkekler


1.Bursa Görükle


2.Antalya


3.Bursa Toki


Büyük Bayanlar


1.Bursa Mudanya


2.Bursa Nilüfer


3.Rize


 


 ALTIN NOKTA


 


Bayanlar


 


1.Sinem GÜL(Yalova)


2. Müsebbiha KILINÇ(Antalya)


3.Deniz DEMİR(Antalya)


 


Erkekler


 


1.Murat ERÇETİN(Bartın)


2.Fatih OLCAŞ (Yalova)


3.Musa ALTUN (Kırıkkale)


 


Dereceye giren sporcular toplu halde


Takımlar ve Altın Nokta  Sonuçları >>>


Tekler Sonuçları >>>

670470 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği