Turk Bocce tarihinde ilk; Deniz Demir Avrupa 3.cüsü oldu

Turk Bocce tarihinde ilk; Deniz Demir Avrupa 3.cüsü oldu

İtalya'nin Pescara şehrinde yapılan Avrupa Gençler Bocce Şampiyonasında, milli sporcumuz Deniz Demir bronz madalya kazanırken, milli takım ise çok çekişmeli geçen 3.lük maçında Slovakya'ya 2-1 yenilerek 4. oldu.

İtalya'nin Pescara şehrinde yapılan Avrupa Gençler Bocce Şampiyonasında, milli sporcumuz Deniz Demir bronz madalya kazanırken, milli takım ise çok çekişmeli geçen 3.lük maçında Slovakya'ya 2-1 yenilerek 4. oldu.
Ferdilerde ülkemizi temsil eden Deniz Demir ilk maçta Alman, ikinci maçta Rus rakiplerini yenerken, İsviçreli rakibi karşısında başarılı olamadı. Grubunda ikinci sırada yer alan Demir, diğer grubun birincisi İtalyan sporcu ile yarı final müsabakası oynadı. Bu müsabakada da başarılı olamayınca, Slovak rakibi karşısında 3.lük maçına çıktı. Çok zor geçen karşılaşma sonucunda, 12-11 galip gelen milli sporcumuz, ülkemize Türk Bocce tarihinin ilk madalyasını kazandırmış oldu.


Açılış töreni  KKTC Milli Takımı da Avrupa Şampiyonasında yarıştı


Antrenörlüğünü Erdal Buyruk'un yaptığı Deniz Demir, Eray Yılmaz ve Ramazan Ömeroğlu'ndan oluşan milli takım, Alman milli takımını 2-1, Rus milli takımını 3-0 mağlup ederken, İsviçre milli takımı karşısında ise 3-0 mağlup oldu. Bu sonuçla grubunda ikinci sırayı alan milli takım yarı finale kaldı. Yarı finalde diğer grubun birincisi İtalya ile karşılaşan milliler, bu maçta iyi bir mücadele sergilemelerine rağmen 3-0 mağlup olmaktan kurtulamadı.


Son gün Deniz Demir'in de ferdilerde Slovak rakibini yenerek 3. olmasının ardından büyük moralle Slovak milli takımı karşısına 3.lük maçına çıkan genç milli takım, nefes kesen bir mücadelenin sonunda çiftler maçını 12-11 kazanmayı başardı.  Ardından 2 tekler maçına geçilirken, Deniz Demir ve Ramazan Ömeroğlu bu maçlara üstün başladılar. Uzun süre maçları önde götüren sporcularımız, performanslarını sürdüremeyince önce Ömeroğlu maçı kaybetti. Ardından maça farkla başlayan Deniz Demir de baskı altında kalınca, son ellerde defalarca maçı bitirme şansı yakalamasına rağmen bu şansı kullanamadı ve mücadeleyi 12-10 kaybetti. Böylelikle çok talihsiz bir biçimde Slovakya'ya 2-1 yenilen milli takım klasmanda 4. sırada kalmış oldu.  


Slovakya karşısında çiftler maçını kazanan milliler, 2 tek maçında da önde!


Milli takım kafile başkanı Mutlu Türkmen, Pescara'da 2009 yılında Akdeniz Oyunları yapılacağını bu şehirde ülkemizin Bocce'de de iddialı ülkeler arasında olacağını belirterek, Deniz'in bu yolda ilk adımı attığını dile getirdi; "Deniz Türk bocce tarihine geçti. Aldığı madalya federasyonumuzun da Avrupa Şampiyonaları düzeyinde kazandığı ilk madalya oldu. Deyim yerindeyse şeytanın bacağını kırdık. Ancak takımlarda inanılmaz biçimde 3.lüğü Slovaklara kaptırmanın üzüntüsünü yaşıyoruz" dedi. Türkmen, Deniz'in erkek rakipleri arasından sıyrılarak bronz madalyaya uzanmasının ayrıca büyük bir takdir topladığını da kaydetti.


Bu arada Avrupa Bocce Birliği (EBA) genel kuruluna katılan Mutlu Türkmen ve Yılmaz Balaban, 2009 yılı Avrupa Erkekler Takım Şampiyonasının da Ankara'da yapılması konusunda yaptıkları girişimden olumlu sonuç aldılar. Genel kurul kararı neticesinde 2009 Eylül ayında Ankara Bocce Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapma hakkı kazandı.


Türk ve İtalyan Milli Takım kafileleri


Türkiye Slovakya takımları, Dünya Bocce Federasyonu Başkanı Rizzoli ve Avrupa Bocce Federasyonu Başkanı Casarini ile


 

601404 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği