Volo Basamak Oyununda Sevda Keklik bronz madalya kazandı!

Volo Basamak Oyununda Sevda Keklik bronz madalya kazandı!

İtalya'da yapılan Dünya Bayanlar Bocce Şampiyonasında bronz madalya alan genç sporcumuz Sevda Keklik, Türk Bocce tarihine geçti.

29 Mart - 4 Nisan tarihleri arasında İtalya'nın Bavegna şehrinde yapılan Dünya Bayanlar  Bocce Şampiyonası (Volo - Raffa) 29 ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi. Akdeniz Oyunları öncesinde yapılan şampiyona önemli bir hazırlık ve değerlendirme niteliği taşımasının yanında, Temmuz ayı içerisinde yapılacak Dünya Oyunları seçmesi niteliği taşıması açısından da büyük bir öneme sahipti.


Tarihi Madalya, Keklik Dünyayı şaşkına çevirdi!


Şampiyonada ülkemiz adına Volo Basamak oyununda yarışan sporcumuz Sevda Keklik, bronz madalya kazanarak herkesi şaşkına çevirdi. Ülkemizin bayanlar kategorisinde ilk kez boy gösterdiği bir uluslararası Volo şampiyonasında genç yaştaki sporcumuz madalya alarak tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Sporcumuz 31 Mart'ta oynanan eleme turunda 20 sayı toplayarak 5. sırada ilk 8'e kalmayı başardı. Ertesi gün çeyrek finalde 19 sayı bulan sporcumuz, Sloven rakibi ile aynı sayıda kalarak 4. sırayı paylaşınca, yarı final için 2,5 dakika uzatma atışlarına gitti. Burada rakibine karşı 13-9 gibi açık bir fark yapan sporcumuz, ilk 4'e girerek madalyayı garantilemiş oldu. Keklik'in bu başarısı herkesin takdirini toplarken, Uluslararası Volo Federasyonu resmi web sitesinde, sporcumuzun başarısı manşete taşınarak,  '7 Nisan'da 16 yaşına girecek olan  genç Türk sporcu, bronz madalya ile birlikte Dünya Oyunları vizesini de aldı' denildi.  


Sevda Keklik madalya kürsüsünde


3 Nisan'da Dünya Rekortmeni sporcularla birlikte final dörtlüsünde koşan Sevda Keklik, 28 sayı toplayarak Fransız ve İtalyan rakiplerine çok yaklaştı. Finale Çin ve İtalya'nın kaldığı Basamak şampiyonasında Bronz madalya kazanan sporcumuz, özellikle Akdeniz Oyunları için de büyük bir ümit verdi.


Rölede de şanssızlık!


Röle oyununda ise Sevda Keklik ile Seda Geridönmez'den oluşan çiftimiz madalya için daha büyük bir ümit kaynağı idi. Keklik'in kendisi kadar güçlü eşi ile birlikte diğer takımlara daha kolay üstünlük kurması bekleniyordu. Eleme turunda 26 sayı toplayarak 5. sırada çeyrek finale kalan sporcularımız, çeyrek finalde aynı başarıyı tekrar edemeyince 23 sayıda kalarak şampiyonayı 6. sırada tamamladılar.


Altın Nokta ve Geleneksel Çiftlerde çeyrek finale kalamadık


Altın Noktada yarışan Melike Boz, her 2 denemesinde de 7 sayıda kalınca barajı geçmeyi başaramadı. Özellikle son misket atışları çok küçük farkla kaçıran sporcumuz, final grubunda yarışma hakkı elde edemedi. Diğer yandan geleneksel çiftlerde yarışan Melike Boz - Seda Geridönmez çifti ilk turda İspanya'yı 7-3 yenerek büyük avantaj yakaladı. Ardından ikinci turda Dünya Şampiyonu Fransız ekibe karşı 13-2 kaybeden milliler, İspanya'nın diğer 2 maçtan galip ayrılmasının ardından grup ikinciliği ve çeyrek final için İspanya ile ikinci kez baraj maçı oynamak zorunda kaldı. Maça kötü başlayan ekibimiz, kısa sürede 7-0 mağlup duruma düşmesine rağmen, daha sonra toparlanarak maçta dengeyi yakaladı. Süre dolduğunda skoru 8-9'a taşıyan ve öne geçmek için 3 topa sahip olan sporcularımız, bu topları kullanamayınca maçı kayderek elendiler. İspanya takımı ise çeyrek finalde zayıf Brezilya ile eşleşerek, rahatlıkla yarı finale gitmeyi ve bronz madalya almayı başardı.


Melike Boz, atış arasında antrenörü Hakkı Ünal'la Geleneksel çiftlerde İspanya'yı 2. kez yenemedik!


Raffa'da iyi başladık, kötü bitirdik!


Rukiye Yüksel, Deniz Demir ve Mine Demir'den oluşan milli takımımız en güçlü gruba düşerek, İtalya, San Marino, Peru ve Fransa ile eşleşti. İlk maçta Peru karşısında çok zor bir müsabaka oynayan sporcularımız, üçlerde rakibine 15-5 üstünlük kurdu. Teklerde Rukiye Yüksel başabaş götürdüğü maçı 15-13 kaybedince skora eşitlik geldi. Çiftlerde ise Deniz Demir - Mine Demir ikilisi seti 15-12 kazanarak, Türkiye'nin 2-1 galip gelmesini sağladı. İtalya karşısında sporcularımız varlık gösteremezken, üçlerde ve çiftlerde 15-2, teklerde ise 15-5 olmak üzere 3-0 mağlup oldu. Ardından Fransa ile karşılaşan takımımız, üçlerde 15-0, teklerde 15-13 ve çiftlerde 15-11 galip gelerek maçı 3-0 kazandı. Grupta son olarak güçlü ekiplerden San Marino ile karşılaşan takımımıza Volo geleneksel çiftlerden elenen sporcumuz Melike Boz da eklendi. Boz'la birlikte daha da güç kazanan takımımız üçlerde zorlu bir karşılaşmanın ardından 15-11 galip gelirken, teklerde yarışan Boz, büyük bir mücadele ortaya koymasına rağmen 15-11 mağlup olunca karşılaşmaya denge geldi. Kazanan tarafın grup ikincisi olarak çeyrek finale kalacağı çiftler mücadelesinde Deniz Demir - Rukiye Yüksel ikilisi rakiplerini 15-11 yenerek maçı 2-1 kazanarek çeyrek finale çıkmamızı sağladılar. Ancak çeyrek finalde de diğer güçlü grubun birincisi (Çin) ile karşılaşmak zorunda kalan takımımız, üçlerde 15-6, teklerde 15-1 mağlup olarak yarı final şansını yitirdi. Sıralama maçlarında önce İsviçre ile karşılaşan takımımız, bu maçı da kaybedince Rusya ile 7.lik maçına çıktı. Rusya'yı yenmeyi başaran takımımız, böylelikle Dünya Şampiyonasını 7. sırada tamamlamış oldu.  


Raffa'da Milli Takımın Fransa mücadelesi Volo- Rölede çeyrek finalde başarı gelmedi


Şampiyonada antrönerler Erdal Buyruk, Hakkı Ünal ve Yılmaz Güzelocak görev alırken, ilk kez iki disiplinin şampiyonasının bir arada  yapılması nedeniyle antrenörlerimiz önemli bir tecrübe kazandılar. Web TV'den canlı olarak da yayınlanan şampiyona sonrasında ilk 5 sırada yer alan takım ve oyuncular Temmuz ayı içerisinde Kaohsiung'da yapılacak Dünya Oyunlarına katılma hakkı da elde etti.


Şampiyonada finallere kadar milli takıma başkan vekili Dr. Mutlu Türkmen, finallerde ise Ahmet Recep Tekcan eşlik etti. Başkan Tekcan, Akdeniz Oyunları öncesinde hem Raffa hem de Volo takımının çok başarılı bir sınav ortaya koyduğunu belirterek, "İnşallah Akdeniz Oyunlarında birden fazla madalya alacağız. Raffada şansımız çok fazla ama gördük ki Volo'da da genç sporcularımız Dünyaya kafa tutuyor. Alacağımız madalyalarla Bocce'yi Türkiye'nin spor vitrinine taşıma şansını çok iyi kullanacağız" dedi.   


Açılışta 29 ülkenin renkleri bir araya geldi


Madalya töreninin ardından takımımız toplu halde

482285 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği