Ankara'da Yapılan Avrupa Erkek Takımlar Bocce Şampiyonası sona erdi

Ankara'da Yapılan Avrupa Erkek Takımlar Bocce Şampiyonası sona erdi

Kazan'da 13 ülkenin katılımıyla yapılan Avrupa Erkek Takımlar Bocce Şampiyonası sona erdi. 13 ülke takımının yarıştığı şampiyonada milli takım ise 9. sırada kaldı. 14-18 Ekim 2009 tarihleri arasında Ankara Kazan'da yeni yapılan Bocce salonund

Kazan'da 13 ülkenin katılımıyla yapılan Avrupa Erkek Takımlar Bocce Şampiyonası sona erdi. Milli takım şampiyonada 9. sırada kaldı.


14-18 Ekim 2009 tarihleri arasında Ankara Kazan'da yapılan Avrupa Erkek Takımlar Bocce şampiyonasına 13 ülke katıldı. Şampiyonada ülkemizi idareci Hakkı Ünal, antrenörler Handan Sümer ve Alper Kabakçı, sporcular Caner Makara, Şinasi Seleciler, Mehmet Karataş ve Emre Abar temsil etti.


Şampiyona öncesinde salon açılışı


Kazan Belediyesi Bocce Salonu'nda yapılan şampiyona öncesi salonun açılışı yapıldı. Açılışı, Avrupa Bocce Federasyonu Başkanı Bruno Casarini, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Kocatepe, Nuri Demirci,Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan, Kazan Kaymakamı Veysel Beyru ve Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk birlikte yaptılar. 


Salonun açılışını müteakip şampiyonanın açılış törenine geçildi. Törende takımların geçişinin ardından, takımlar tanıtılırken, ülkelerin milli marşları da dinlendi. Milli marşımız okunurken seyircilerin hep birden coşkuyla marşa eşlik etmesi salonda büyük bir alkış aldı.


Avrupa Bocce Federasyonu Başkanı Bruno Casarini yaptığı konuşmada, Avrupa Şampiyonası organizasyonunun bir ülke için önemli bir görev olduğuna işaret ederek, ''Ben eminim ki Türkiye Federasyonu'nun yegane amacı sadece organizasyon yapmak değil. Bocceyi Türk halkına sevdirmek, tanıtmak, yaygınlaştırmaktır. Sadece salonda değil, çevresinde de kısa sürede inanılmayacak derece bir çalışma gerçekleştirilmiş. Kendilerini kutluyorum. Türk Federasyonu, Avrupa boccesini en üst düzeyde temsil edecektir. Bocce sporcusundan, antrenörüne, hakeminden yöneticisine tam bir gönül sporudur'' şeklinde konuştu.


TBBDF Ahmet Recep Tekcan da Türkiye'nin ilk bocce salonunu Kazan'da açmanın ve şampiyonayı burada yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, ''Kazan Belediyesi'nin desteği sayesinde bu salonu yaptık. Bocce sporunda yeni bir ülkeyiz. Ancak kısa zamanda ciddi başarılar elde ettik'' dedi.

Kazanlı gençlere de seslenen Tekcan ''Bu salonu fırsat bilin ve boş bırakmayın. Bu sporla uğraşmanızı sizin istikbaliniz açısından da önemli
buluyorum'' diye konuştu.


Açılışta, TBBDF Başkanı Tekcan, salonun yapımına ve bocce sporuna katkılarından dolayı Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk'e teşekkür plaketi verdi. Avrupa Bocce Federasyonu Başkanı Bruno Casarini de Tekcan'a plaket ve federasyon bayrağı hediye etti.Davetliler daha sonra Kazan yemekleri yerken, Kazan'da yetişen ürünlerden oluşan stantları gezdiler.


 


Şampiyona öncesinde salon açılışı yapıldı


 


Milli takım çeyrek finale kalamadı


 


Avrupa Şampiyonasında kötü bir kura çeken milli takımımız, İsviçre ve Rusya ile aynı gruba düştü. İlk maçta Rusya ile karşılaşan takımımız, üçler maçını şanssız bir biçimde kaybedince işi zora soktu. Teklerde milli takım galibiyeti bularak durumu eşitlese de, çiftler maçında mağlup olunca karşılaşmayı 2-1 yenik kapadı. İkinci maçında şampiyonanın seri başı takımlarından İsviçre karşısında varlık gösteremeyen takımımız, maçı 3-0 kaybederek evinde oynadığı şampiyonada çeyrek final dışında kaldı. Klasman maçlarında ilk olarak Çek Cumhuruyeti ile eşleşen ve bu maçı 3-0 kazanırken, daha sonra 9.culuk maçında KKTC'yi 2-1 mağlup ederek, şampiyonayı 9. sırada tamamladı. 


 


Milli takım açılışta tribünlerden büyük alkış topladı


 


Finalde inanılmaz mücadele


 


Şampiyonanın finalinde iki güçlü ekip İtalya ve İsviçre buluştu. İtalya üçler maçını rahatlıkla kazanırken, tekler ve çiftlere geçildiğinde İsviçre üstünlük kurdu. Her iki oyunu da uzun süre önde götüren İsviçre, tekleri kaybedince şampiyonluktan oldu. İnanılmaz bir mücadele yaşanan tekler maçında İsviçreli Bianchi, İtalyan Benedetti karşısında baştan sona üstün götürdüğü maçı son anda kaybetti. Mücadele izleyenlere parmak ısırtırken, tekler oyunu bitince çiftler de sona erdi. Karşılaşmanın ardından İsviçre'li oyuncular uzun süre göz yaşlarına hakim olamadılar. Final maçını Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül de ilgiyle izledi.


 


Türk hakemlerin başarılı yönetimi


 


Şampiyonada 5 gün boyunca Türk hakemler büyük bir başarıyla görev yaptı. 10 hakemimiz maçları ustalıkla yönetirken, Erdal Buyruk da turnuva direktör yardımcısı olarak önemli bir ilke imza attı. Özellikle genç hakemlerimiz turnuva direktöründen övgü alırken, hakemlerimizin ilerleyen yıllarda uluslararası düzeyde maçlarda da görev alabilecekleri kaydedildi.


 


Hakemlerimiz başarıyla görev yaptıMadalya töreniŞampiyonada birinci İtalya ve ikinci İsviçre'nin ardından, Hırvatistan'ı mağlup ederek üçüncü sırada yer alan Avusturya takımlarına ödülleri, EBA Başkanı Casarini, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanı Sultan Seyhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Vural, Daire Başkanı Ömer Öksüz, Federasyonumuz Başkanı Ahmet Recep Tekcan, Kazan Kaymakamı Veysel Beyru ve Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk tarafından verildi.


 


Dereceye giren takımlar madalya töreninde


 


Unutulmaz galaŞampiyonanın ardından Atakule Kubbe restoranda verilen gala yemeği öncesinde, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve federasyonumuz Başkanı Ahmet Recep Tekcan tüm katılımcı ülkelere çeşitli hediyeler takdim etti. Daha sonra EBA başkanı Casarini, kafile başkanlarına, yöneticelere, hakemlere çeşitli hediyeler sundu. Gala yemeğinde Ankara manzarası eşliğinde doyasıya eğlenen katılımcılar, bir daha Ankara'da buluşmak temennisiyle ülkemizden ayrıldılar.


 


Gala yemeği Ankara manzaralı Kubbe restorandaydı


 


Türkmen, "Organizasyondan tam not aldık"


 


Şampiyonanın organizasyon komitesi başkanı Dr. Mutlu Türkmen, "İki ay önce sayın Casarini Kazan'a geldiğinde, burada şampiyonanın yapılabileceğine inanmamıştı. Ama biz kendisine her türlü teminatı vererek, onu ikna etmiştik. Casarini ve beraberinde Ankara'ya gelen heyet, salonun bitmiş halini görünce tam anlamıyla şoka uğradılar. Ankara Büyükşehir ve Kazan belediyeleri tüm imkanları seferber ederek muhteşem bir çevre düzenlemesi yaptılar. Salonun yanısıra organizasyon hazırlığımız da mükemmeldi. Tüm ülkeler için aşılması zor bir çıta koyduk" dedi. Türkmen, milli takımın şansız bir kura çektiğini ve ardından da seyirci baskısına dayanamadığını da belirterek, "Kura çok kötüydü. Rusya'yı geçsek İsviçre vardı. Onlara takılsak direkt İtalya ile oyanayacaktık. Ancak takımımız, seyirci baskısından olsa gerek çok rahatlıkla yeneceği Rusya'ya yenildi. Böylelikle ilk 8 dışında kaldı." dedi.      


 


 


Şampiyona ile ilgili tüm detaylar, sonuçlar ve fotograf galerisi için;


www.ebc2009ankara.com adresine müracaat edebilirsiniz.


 

383704 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • THY

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği