Bayanlar Petank Dünya Şampiyonası Tayland'da yapıldı

Bayanlar Petank Dünya Şampiyonası Tayland'da yapıldı

Tayland'da yapılan Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasına katılan milli takımımız, iyi başladığı şampiyonayı kötü tamamladı.

Tayland'da yapılan Dünya Bayanlar Petank Şampiyonasına katılan milli takımımız, iyi başladığı şampiyonayı kötü tamamladı.


Dünya Bayanlar Petank Şampiyonası 13-15 Kasım tarihleri arasında Tayland'ın Suphanbari şehrinde yapıldı. Bir önceki yıl Samsun'da 39 takımın katılımıyla düzenlenen şampiyonada, bu yıl 36 takım yer aldı. Şampiyonada ülkemizi Taner Bozkuş yönetiminde, antrenör Handan Sümer, sporcular Sıla Yılmaz, Seda Geridönmez, Akife Ercelep ve Semra Yılmaz'dan oluşan milli takım temsil etti. İsviçre sistemine göre yapılan şampiyonada Dr. Mutlu Türkmen de ilk kez şampiyona jürisi olarak görev üstlendi.


İyi başladık, kötü tamamladık


Milli takımımız ilk turda güçlü rakibi Hollanda karşısında başarılı bir oyun ortaya koyarak karşılaşmayı 13-5 kazandı. İkinci karşılaşmada bir diğer güçlü rakibi Madagaskar ile eşleşen millilerimiz, bu maçı da 13-9 kazanarak ilk günü 2 galibiyetle tamamladı. İkinci gün aynı performansı sergileyemeyen takımımız, üçüncü turda Almanya'ya süreyle 8-4, dördüncü turda İspanya'ya 13-2 yenilmekten kurtulamadı. Son maçında İsrail'le kader maçına çıkan takımımız, son ele berabere girdiği maçı, bu elde verdiği sayılarla 13-8 kaybederek final grubuna kalma şansını yitirdi.


Milletler kupasında da sonuç alamadık


Dünya Şampiyonasında final grubuna kalamayan millilerimiz, Milletler Kupasında ilk turda Yeni Zelanda'yı 13-5 yenerek çeyrek finale yükseldi. Ancak çeyrek final mücadelesinde Singapur'la eşleşen takımımız, bu karşılaşmadan 13-4 yenik ayrılınca derece şansını yitirmiş oldu. Diğer yandan ilk gün yapılan Altın Nokta elemelerinde ilk turda 14 sayı kaydeden milli sporcumuz Sıla Yılmaz, baraj 15 sayıda kalınca elenmekten kurtulamadı.    


Dünya Şampiyonasında Altın Nokta finalinde, Fransız Papon 41 sayıya ulaşarak 3ncü kez Dünya Şampiyonluğunu elde ederken, ikinciliği İspanyol Rosario ve üçüncülüğü ise Tayland'lı Pantipa kazandı. Takımlarda ise Fransa karşısında büyük bir mücadele ortaya koyan ev sahibi Tayland şampiyonluğa ulaşırken, ikinci Fransa, üçüncü ise İspanya ve Vietnam oldu. Milletler Kupasını İtalya kazanırken, Singapur ikinci, Japonya ve Cezayir ise üçüncü sırada yer aldı.


Papon, Altın Noktada altına ulaşırken, Tayland karşısında ise takımını altına taşıyamadı


Dereceye giren takımlar kürsüde


FIPJP Genel Kurulu yapıldı


Diğer yandan 13 Kasım Cuma günü Uluslararası Petank Federasyonu (FIPJP) genel kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda Petank'ın yeni ülkelerde yaygınlaştırılması konusunda Herkes İçin Spor Federasyonlarının olumlu bir alternatif olacağını kaydeden yönetim kurulu üyesi Dr. Mutlu Türkmen, FIPJP'nin Uluslararası Herkes İçin Spor Federasyonu'na (TAFISA) üye olmasının da önemli yararlar sağlayacağını kaydetti.   


FIPJP Genel Kurul toplantısı

368086 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği