Bocce'de Tarihi Altın

Bocce'de Tarihi Altın

Mersin'de yapılan 17. Akdeniz Oyunları'nda 1 Altın, 2 Gümüş ve 1 Bronz madalya kazanan milli sporcularımız isimlerini Türk Bocce tarihine yazdırdı.

Akdeniz Oyunları için yapılan Toroslar Bocce Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmalara 15 ülkeden katılım oldu. Bocce branşında Türkiye aldığı 4 madalya ile İtalya ve Fransa'nın ardından en başarılı 3. ülke olarak önemli bir başarıya imza attı. Oyunlarda Deniz Demir'in elde ettiği altın madalya ise Türkiye Bocce Bowling Federasyonu bünyesinde resmi şampiyonalarda elde edilen ilk altın madalya olarak kayda geçti.

 

Muhteşem tesis

 

Oyunlar için Toroslar'da yapılan ve yaklaşık 800 seyirci kapasiteli Bocce Salonu, yerli ve yabancı herkesin büyük bir beğenisini kazandı. Oyunlara 3 ay kala inşaatı başlayan tesis, yarışmalar başlamadan tüm donanımıyla hazır hale getirildi. Dünya Bocce Sporları Konfederasyonu (CMSB) Başkanı Romolo Rizzoli, yetkililerle yaptığı görüşmelerde Bocce'nin 3 disiplinin içerisinde yapıldığı bu donanıma sahip dünyada bir başka tesis bulunmadığının altını çizerek, yetkililere şükranlarını ve takdirlerini aktardı.

 

Bowling girişimi

 

Oyunlar esnasında Mersin'e ziyarette bulunan Avrupa Bowling Federasyonu (ETBF) Başkanı Addie Ophelders ve Akdeniz Oyunları Uluslararası Teknik Delegesi Dr. Mutlu Türkmen, Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, Teknik Komite Başkanı Victor Sanchez, CMSB Başkanı Romolo Rizzoli ve diğer yetkililerle görüşerek Bowling'in de Akdeniz Oyunlarına dahil edilmesi yönünde talepte bulundular. Ophelders, Toroslar Bocce Tesisinde de incelemelerde bulunarak, Türk milli takımı ve yarışma hazırlıklarını da yerinde takip etti. Yarışmalar başlamadan Mersin'den ayrılan Ophelders, "Türk takımının yaptığı ciddi hazırlığı ve Bocce'ye verilen önemi takdirle karşıladım. Bocce ve Bowlingin birlikte oyunlarda yer almasını ümit ediyorum" dedi.  

 

Bakan Kılıç'tan destek

 

Yarışmalar başlamadan önce Bocce salonuna gelerek çalışmaları ve hazırlıkları yerinde inceleyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve diğer yetkililer milli sporculara moral desteğinde bulundu. Sporcularla uzun süre sohbet eden Bakan Kılıç, "Dünyanın bu benzersiz tesisini sizin için hazırladık. Sizden beklentimiz ülkemizi layığıyla temsil etmeniz" dedi. Ziyaret sırasında ayrıca Bakan Kılıç, kısa bir süre Petank hakkında bilgi alarak CMSB Başkanı ile birlikte deneme atışları yaptı.

 

Yarışmalara büyük ilgi

 

Akdeniz Oyunlarında çok sayıda branşta eşzamanlı etkinlikler sürerken, başta Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, Akdeniz Oyunları Koordinatörü Bekir Korkmaz ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı yetkili Bocce yarışmalarını uzun süreyle izlemeyi tercih etti. Bocce'nin bu derecede ilgi görmesinden büyük memnuniyet duyan Başkan Dr. Ahmet Recep Tekcan, "Ülkemizde çok fazla bilinir olmamasına rağmen Bocce oyunlarda ilgi odağı oldu. Ayrıca çok sayıda yabancı Olimpiyat Komitesi Başkanı, kafile başkanı, spor otoritesi ve basın mensubu da Bocce salonunda maçları uzunca süre takip etti. Bocce gördüğü ilgili ile geleceğin sporu olacağını kanıtladı" dedi.   

 

Petank'ta güçlü rakipler

 

Oyunlarda yarışan milli takımlarımız Petank disiplininde çok güçlü rakiplere karşı mücadele etti. Erkeklerde Ramazan Ardıçlık-Doğukan Dağoğlu çifti ilk turda Dünya Şampiyonu Fransa karşısında 13-7 mağlup olduktan sonra, ikinci turda San Marino'yu 13-4 geçmeyi başardı. Ardından Fas karşısında 13-0 kaybeden milliler, Libya'yı ise 13-0 mağlup etmesine rağmen yarı finale kalmayı başaramadı.   

 

Petank çift kadınlarda yarışan Öznur Bilgili - Tuğçe Özlü ise, ilk turda Dünya Şampiyonu İspanya'ya 13-2 kaybetti, ikinci turda Sırbistan karşısında 13-5 kazanan milliler, grubunda ikinci olarak yarı finale yükseldi. Yarı finalde yine Dünya Şampiyonu Tunus karşısında başarılı bir mücadele veren milliler, 13-8 mağlup olarak final şansını yitirdi. Üçüncülük mücadelesinde de güçlü rakibi Fransa karşısında 13-0 kaybeden takımımız, oyunları 4. sırada tamamladı.

 

Volo'da hedefler tutmadı

 

Volo branşında Altın Nokta disiplininde sporcularımız başarılı olamadı. Erkeklerde yarışan Gökhan Çelik, eleme turlarında 11 ve 5 sayıda kalınca çeyrek final şansını yitirdi. Kadınlarda yarışan İlke Kumartaşlıoğlu ise elemelerde 22 ve 21 sayı yaparak madalya için ümit verirken, çeyrek finalde ise 7 sayıda kalarak sürpriz bir biçimde elendi.

 

Volo branşında Basamak disiplininde erkeklerde yarışan Faik Dursun Öztürk  ilk turda 27/45 sayı toplayarak çeyrek finale yükselmesine rağmen, çeyrek finalde elde ettiği 29/47 sayı ile 7. sırada kalarak yarı final şansını kaybetti. Kadınlarda yarışan Seda Geridönmez ise ilk turda 32/43 sayı ile çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde 33/43 sayıya ulaşan sporcumuz yarı finale yükseldi. Yarı finalde müthiş bir performans sergileyen Geridönmez, elde ettiği 37/43 sayı ile finale yükseldi. Finalde de başarılı bir performans ortaya koyan sporcumuz 36/43 sayı toplamasına rağmen 3 sayı farkla altın madalyayı Fransız rakibine kaptırdı.

 

Raffa'da 3 madalya geldi 

 

Raffa branşında çift erkeklerde yarışan Yunus Emre Güngör - Hüseyin Tükenmez ilk turda Karadağ'ı 13-2 mağlup ettikten sonra, ikinci turda San Marino'ya 12-8 ve üçüncü turda da Fransa'ya 13-7 mağlup olarak elendi. Çift kadınlarda ise Deniz Demir - Benay Gündüz çifti ise ilk turda San Marino'lu rakiplerini 12-5, ikinci turda Cezayir'li rakiplerini 12-2 yenerek grup birincisi olarak yarı finale yükseldi. Yarı finalde Sırbistan'ı 12-3 gibi farklı bir skorla geçen takımımız, nefes kesen finalde İtalya'ya 12-11 kaybederek gümüş madalyada kaldı.    

 

Raffa Teklerde 1 altın, 1 bronz geldi

 

Yarışmanın son 2 gününde yapılan Raffa tekler mücadelesinde iki madalya geldi. Çiftlerde finalde İtalya'ya kıl payı kaybeden Deniz Demir rövanşı teklerde aldı. İlk maçında Cezayir'li rakibini 12-3 mağlup eden Demir, ikinci maçında İtalyan rakibini de aynı skorla geçerek, hem grup birinciliğini yakaladı hem de İtalyan sporcuyu eledi. Yarı finalde Sırbistan'lı rakibini 12-5 yenen sporcumuz finalde de San Marino'lu rakibini 12-9 yenerek tarihi altın madalyaya uzandı. Tek erkeklerde yarışan Yunus Emre Güngör ilk turda San Marino'lu rakibine 12-6 kaybettikten sonra, ikinci turda Cezayir'li rakibini 12-4, üçüncü turda Karadağ'lı rakibini 12-1 ve dördüncü turda Libya'lı rakibini 12-1 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde güçlü İtalyan rakibine 12-4 kaybeden sporcumuz, üçüncülük mücadelesinde Malta'lı rakibini 12-4 geçerek bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Şampiyonluk misket ve halayla kutlandı 

 

Son gün yapılan tekler finallerinde Deniz Demir'in altın madalyaya, Yunus Emre Güngör'ün bronz madalyaya ulaşması büyük bir sevinç yaşattı. Başta Federasyon Başkanı Ahmet Recep Tekcan olmak üzere, antrenörler, hakemler, seyirciler, sporcular ve hatta uluslararası hakem ve yöneticiler sahadaki sevinç yumağına katılarak, dakikalarca sahada misket oynadı ve halay çektiler. TRT3 tarafından son 3 güçte yapılan canlı yayınlar ve röportajlara da yansıyan sevinç gösterileri, yıllar sonra ulaşılan altın madalyanın ne derece önemli olduğunun da en önemli göstergesi oldu. 


Resmi sonuçlar ve madalya tablosu için >>>

7867 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • SPOR TOTO

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği