İlke Kumartaşlıoğlu Dünya Şampiyonasında gümüş madalya elde etti

İlke Kumartaşlıoğlu Dünya Şampiyonasında gümüş madalya elde etti

11- 14 Kasım tarihleri arasında Fransa'da düzenlenen Bocce Bayanlar Dünya Şampiyonasında İlke Kumartaşlıoğlu gümüş madalya elde etti.

11- 14 Kasım tarihleri arasında Fransa'nın St Vulbas kentinde düzenlenen Bocce Bayanlar Dünya Şampiyonasında İlke Kumartaşlıoğlu gümüş madalya elde etti.


 

Dünya Şampiyonasında ülkemizi milli takım menejeri Yusuf Baran, antrenörler Yılmaz Güzelocak ve Hüseyin Tükenmez, sporcular Özlem Korkmaz, Seda Geridönmez, Sevda Keklik, İlke Kumartaşlıoğlu ve Talia Kumartaşlıoğlu temsil etti.

 

Basamak ve Rölede madalya gelmedi

Dünya Şampiyonasında basamak disiplininde yarışan ve bir önceki dünya şampiyonasının bronz madalyalı ismi Sevda Keklik, ilk turda elde ettiği 31 sayı ile 4. sırayı elde ederek çeyrek finale kalmayı başardı. Çeyrek finalde aynı başarıyı tekrar edemeyen ve 26 sayıda kalan sporcumuz şampiyonayı 6. sırada tamamladı. Rölede ise Keklik - Korkmaz çifti ilk turda 36 sayı toplayarak 5. sırada yer aldı ve çeyrek finale yükseldi. Takımımız çeyrek finalde aynı başarıyı tekrarlayamayarak 28 sayıda kaldı ve şampiyonayı 5. sırada tamamladı.

 

Geleneksel oyunlarda sonuç gelmedi

Şampiyonanın tek geleneksel kategorisinde yarışan sporcumuz Seda Geridönmez, ilk turda Rus rakibini 13-5 yenmesine rağmen ikinci turda Çinli rakibi karşısında 13-0 mağlup olmaktan kurtulamadı. Baraj maçında İspanyol rakibini 13-7 yenmeyi başaran sporcumuz çeyrek finale kaldı. Ancak çeyrek finalde güçlü Hırvat rakibine 13-3 mağlup olan sporcumuz, sıralama maçında da İsviçreli rakibine 10-7 mağlup olarak şampiyonayı 7. sırada tamamladı.

 

Geleneksel çiftlerde yarışan İlke - Talia ise başarılı bir sonuç ortaya koyamadı. İlk turda Şili karşısında 13-0 mağlup olan takımımız, ikinci turda da Slovak ekibine 9-7 mağlup olunca şampiyona dışı kaldı.

 

İlke Bocce tarihine geçti!

Altın Nokta disiplininde 18 rakibi ile mücadele eden Kumartaşlıoğlu, ilk turda 12 sayı toplayarak barajı direkt geçen 5 sporcu arasında yer aldı. 2. turda 11 rakibi ile madalya mücadelesine çıkan sporcumuz müthiş bir performans ortaya koyarak 18 puanla final dörtlüsüne kalmayı başardı. Finalde Fransız, Monakolu ve Hırvat rakipleri ile karşılaşan milli sporcu, son hedefe 15 puanla önde girmesine rağmen son atışta Hırvat sporcunun miskete isabet kaydetmesiyle 2. sırada kaldı. Daha önce Akdeniz Oyunlarında da ikincilik kürsüsüne çıkan sporcumuz, Dünya Şampiyonasını da gümüş madalya ile tamamlayarak, ülkemize Dünya Şampiyonalarında gümüş madalya kazandıran ilk sporcu oldu.

 

Şampiyona öncesinde özellikle atış oyunlarında madalya beklediklerinin altını çizen Türkiye Boccce Bowling ve Dart Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan, "Fransa'ya madalya hedefiyle gelmiştik. Bu altın da olabilirdi, bir kaç madalya da olabilirdi. Ama bir gümüş bile bizim için çok büyük başarı. Bocce'de artık lider ülkelerden olduğumuzu tüm dünya kabullendi" dedi.

 

İlke seyircilerden büyük alkış topladı!

 

Şampiyonadan değişik enstantaneler

162011 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • koru

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği