Volo Gençler Dünya Şampiyonasında çeyrek finalle yetindik

Volo Gençler Dünya Şampiyonasında çeyrek finalle yetindik

20 ülkenin madalya mücadelesi verdiği Gençler ve Ümitler Volo Dünya Şampiyonasında Altın Nokta çeyrek finaliyle yetindik. 

20 ülkenin madalya mücadelesi verdiği Gençler ve Ümitler Volo Dünya Şampiyonasında Altın Nokta çeyrek finaliyle yetinmek zorunda kaldık.


21-26 Eylül 2009 tarihleri arasında Fransa'nın Nice kentinde yapılan Genç ve Ümitler Volo Dünya Şampiyonasında Altın Noktada yarışan Gökhan Çelik çeyrek finale kadar yükselerek önemli bir başarı elde etti.


Şampiyonada ülkemizi başkan vekili Mutlu Türkmen yönetimine, antrenörler Yusuf Baran ve Hüseyin Tükenmez, sporcular Emre Abar, M. Yılmaz Duran (Ümitler) ve Gökhan Çelik, Rüstem Hamdi (Gençler) temsil etti.


Şampiyonaya 20 ülke katıldı


Ümitler gruptan çıkamadı


Şampiyonada ümitler geleneksel oyunlarda yarışırken, gençler vurma oyunlarında yarıştı. Kombine oyununda yarışan Emre Abar ilk turda Slovak rakibini 12-6 geçerken, ikinci turda güçlü Fransız rakibi karşısında başarılı bir performans ortaya koymasına rağmen 23-17 yenilmekten kurtulamadı. Abar, baraj maçında Avustralyalı rakibine 20-15 kaybedince çeyrek final şansını yitirdi.


Geleneksel tekler oyununda yarışan Yılmaz Duran, ilk turda Sloven rakibine 13-0, ikinci turda Çinli rakibine 13-6 kaybetti. Geleneksel çiftler oyununda ise Abar - Duran ikilisi ilk turda Brezilya'ya 13-4, ikinci turda Arjantin'e 13-0 kaybederek elendiler.


Çiftler gruptan çıkamadı


Gökhan Çelik madalyadan döndü


Ülkemizi Basamak oyununda temsil eden Rüstem Hamdi ilk turda 17 sayıda kalınca, elenerek yarışmayı 10. sırada tamamladı. Şampiyonada tek çeyrek final başarısını ise genç sporcumuz Gökhan Çelik elde etti. Çelik ilk turda 13 sayı kazanarak barajı geçti. Bu disiplinde yarışan 18 sporcunun 15'inin barajı geçmesi ilk kez rastlanan ender bir başarı oldu. Ortalamaların çok yükselmesi sonucunda organizasyon kurulu kuralda değişikliğe giderek ikinci turda ilk 8'in belirlenmesi kararını verdiler. Bu karar Gökhan Çelik içinse kazanacağı madalyanın kaybı oldu. Zira ikinci turda Gökhan Çelik 16 sayı ile 4. sırada yer alarak, çeyrek finale yükseldi. Ancak çeyrek finalde de sporcumuz 16 sayı bulmasına rağmen, 19 sayıya ulaşan Cezayir ve Tunus'lu sporcular yarı finale yükselirken, Gökhan 7. sırada kaldı ve madalya şansını yitirdi. Şampiyonada Röle oyununda ise ülkemizi Hamdi - Çelik ikilisi temsil etti. Sporcularımız ilk turda 23 sayı ile 9. sırada kalarak elendiler. 55 atış yapan sporcularımız yüksek bir performans sergilemelerine rağmen isabette umduklarını bulamadılar.    


Gökhan Çelik madalyayı kaçırdı


Cezayir ve Libya ile işbirliği protokolü


Şampiyonanın açılış töreninde federasyon başkanı Ahmet Recep Tekcan da hazır bulundu. Tekcan, Cezayir ve Libya federasyon başkanları ile çeşitli görüşmeler yaparak, her iki ülke ile ileriye dönük işbirliğini kapsayan bir protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde milli takımlar ortak kamplar, eğitim faaliyetleri ve turnuvalar düzenleyecek. Başkan Tekcan, Cezayir'in  bu sporda önemli başarılar kazandığına dikkat çekerek, "Libya ve biz yolun başındayız. Ama Cezayir 50 yılı aşın bir süredir Boccenin 3 disiplininde de mücadele ediyor. Bu tecrübeden yararlanmak istiyoruz" dedi.  Tekcan, Gökhan Çelik'in şampiyonada çeyrek final yapan en genç sporcu olduğunu da belirterek, Çelik'in madalyayı şanssız bir biçimde kaçırdığını ve herkesin takdirini topladığını sözlerine ekledi.


Cezayir ile ikili işbirliği görüşmeleri


Monako'da başarılı sınav


Genç ve Ümit Milli Takımlarımız Dünya Şampiyonası öncesinde Monako'da yapılan Denis Ravera Bocce Turnuvasına katıldılar. Gençler ilk turu bye geçtikten sonra, ikinci turda Fransa ile baş başa mücadele etmelerine rağmen maçı 11- 5 kaybettiler. Daha sonra son maçlarında Sırbistanla karşılaşan sporcularımız oldukça yüksek bir performans sergileyerek maçı 11-8 kazanarak çeyrek finale kaldılar. Gençler çeyrek final maçında turnuvanın şampiyonu olan Hırvat ekibi karşısında 11-1 mağlup olmaktan kurtulamadılar.


Turnuvada ümit takımımız ise ilk turda Bulgaristan'ı 8-3 geçtikten sonra, ikinci turda güçlü rakipleri Cezayir'i 11-3 mağlup ederek grup birincisi olarak çeyrek finale yükseldi. Ancak çeyrek finalde Sloven rakipleri karşısında tutunamayan takımımız 11-0 mağlup olarak elendi.


Gençlerimiz çeyrek finalde kaldılar


Ümitlerimiz turnuvanın favorisi Cezayir'i mağlup etti

397587 kişi görüntüledi.

TümüDiğer Başlıklar

  • SPOR TOTO

Anket

Hangisi/hangileri sporun lokomotifi olmalıdır?


Sonuçlar | Arşiv

Bülten Aboneliği